Загальне фортепіано

Важливу роль у формуванні професійних студентів — музикантів усіх спеціальностей, крім теоретиків та піаністів, відіграє предмет «Загальне фортепіано».

015

Вивчення документів минулого століття говорить нам про увагу музичної спільноти до курсу «Загального фортепіано» й високої оцінки його значення у спеціальній музичній освіті. Вже в 1905 році у музичних класах, а потім й у музичному училищі м. Херсона «обов’язкова гра на фортепіано» — так тоді називався предмет — входила до навчального процесу. Викладання та навчання грі на фортепіано розглядалося як засіб активного пізнання світу музики, як здобуття, необхідних для кожного музиканта, піаніс- тичних навичок гри, читання нотного тексту, знання форми музичного твору, вміння творчо підходити до втілення музичного образу.

Головною метою курсу «Загальне фортепіано» був і є девіз: «Навчаючи грі на фортепіано — виховувати музиканта належного фаху».

Першими викладачами музичних класів, які вели «обов’язкову гру на фортепіано», були М.Л. Мюллер, Е.М. Яшиш,   А.І. Пеллегріна, І.А. Харламов та інші.

017016У післявоєнні роки традиції викладання загального фортепіано продовжили такі викладачі, як Л.М. Вурштатман, П.В. Орлова, Л.І. Зоріна, Н.С. Шабанова, Г.І. Шабанова, Р.С. Лугіна, Ф.М. Леонова, О.М. Бахматова, Н.О. Дзевіонтковська (що водночас працювали й на відділі духових інструментів). Ці ж викладачі вели активну концертмейстерську діяльність. Про кожну з них у випускників повоєнних років залишилися добрі, теплі згадки.

018

Починаючи          з        середини     60-х     років       цикловою комісією керували О.О.    Зінченко,   Л.С. Фролова,   Г.С. Олексій, Л.П. Ілліч-Резнікова, які у той же час викладали спеціальне фортепіано. А з 1977 року циклову комісію «Загальне фортепіано» почали очолювати викладачі цього ж відділу: 1977-2000    рр.        Л.О. Довбиш, 2000-2003 рр. Е.С. Ібрагімов, з 2003 р. — Л. В. Синьковська. На цьому етапі робота комісії набуває необхідного професійно-спеціалізованого цензу:

1. Взаємодія з викладачами спеціальних дисциплін.

2. Вибір репертуару для студентів за спеціальностями.

3. Конкурси до знаменних дат.

4. Щорічні звітні концерти студентів та концерти по класах окремих викладачів.

5. Проведення семінарів — практикумів з новинок фортепіанної музики та музичної літератури для викладачів.

6. Написання   програм   з   предмету   фортепіано,   методичних   робіт, поглиблене вивчення творчості українських композиторів.

019

Важливим фактором у роботі відділу є розвиток творчої ініціативи студентів, їх музичного мислення, гри в ансамблях, акомпанементу, навичок самостійної роботи.

020Всі викладачі мають багаторічний досвід роботи. Серед працюючих нині ветеранів відділу перш за все слід назвати Юлію Михайлівну Гуглій, що почала свою творчу діяльність в училищі ще в 1958 році. 50 років вона викладає загальне фортепіано та працює концертмейстером на відділі хорового диригування. Ця дуже освічена, скромна, чесна людина заслужено користується повагою серед студентів та колег. Багато професійних музикантів пройшли через її майстерні руки та чуйне серце.

З 1964 року викладала на відділі  Марія Львівна Вигоднер (зараз працює на відділі концертмейстерства).

021Більше 200 випускників, що навчалися у її класі  сьогодні говорять, що на уроки до неї ходили  з тією ж відповідальністю що і на фахові заняття.  М.Л. Вигоднер — професійна, яскрава, творча особистість, чудовий імпровізатор, концерт- мейстер вищої категорії. Багато років вона працювала на відділі «Хорового диригування», а зараз у вокалістів та у вокальному ансамблі. Має 022багато подяк й відзнак: «Кращий за професією», м. Одеса; «Кращий концертмейстер» — на конкурсі диригентів-хормейстерів у м. Миколаєві; на вокальних конкурсах «Музична Таврія», «ім. Оксани Петрусенко», м. Херсон. Її концертна діяльність та виступи на сцені настільки численні, що не вмістяться в 365 днів. З натхненням та відпові- дальністю відноситься вона до кожного концерту, займається і громадською роботою (член профспілкового комітету училища вже багато років). Енергійна, доброзичлива, завжди готова прийти на допомогу кожному, вона може об’єднати навколо себе як студентів, так і колег. Також успішно вона працює в Обласній дитячій музичній школі, завжди знаходить контакт з кожною дитиною, на виступах її учні відзначаються високопрофесійним виконанням музичної програми і деякі з них продовжують свою музичну освіту в училищі.

На сьогоднішній день на відділі працюють 8 викладачів, усі з вищою музичною освітою, що забезпечує досить високий рівень викладання та концертмейстерської роботи. Шестеро з них — випускники Херсонського музичного училища –  І.Л. Дзевіонтківська (з 1968 р.), Л.В. Синьковська (з 1970 р.), Л.О. Довбиш (з 1971 р.), Н.Д. Веселова (з 1976 р.), Т.І. Ладнюк (з 1978 р.), Л.М. Воронько (викладає з 1982 р.), та С.М. Ночовкіна (з 1971 р.) В. О. Дікусарова  (з 1991 р.), — досвідчені спеціалісти. Також нацикловій комісії працювали Е.С. Ібрагімов, І.І.Савіна, Л.В. Альхова, які зараз працюють на відділі концертмейстерства.

Дзевіонтковська Ірена ЛеопольдівнаІрена Леопольдівна Дзевіонтківська— викладач та концертмейстер (музично-педагогічний факультет Криворізького педагогічного інституту). Дуже досвідчений, відпові- дальний, професійний педагог, вміє налагодити контакт з кожним учнем. її студенти постійно приймають участь у концертах відділу. Ірена Леопольдівна — незмінний концертмейстер у класі флейти, бере активну участь у концертному житті училищі. На Всеукраїнських конкурсах виконавців на духових інструментах б (м. Донецьк, м. Херсон, м. Кривий Ріг) неодноразово нагороджувалась почесними дипломами та грамотами за високий професійний рівень концертмейстерської роботи. Вона є спадкоємицею сімейних музичних традицій — її батьки Леопольд Леопольдович та Ніна Олексіївна Дзевіонтківські були викладачами флейти, фагота, гобоя, кларнету в Херсонському музичному училищі.

Зав.ЦК комісією заг.фортепіано Синьковська Людмила ВасилівнаЛюдмила Василівна Синьковськастарший викладач та концертмейстер (Одеська консерваторія ім.  А.В. Нежданової). З 2003 року очолює циклову комісію «Загальне фортепіано». Усією душею й знаннями віддана своїй праці. Її уроки фортепіано зі студентами проходять на високому професійному рівні. Завжди доброзичлива з колегами та учнями. Відродила традицію проведення звітних концертів студентів відділу, займається методичною роботою:

Упорядкувала програму з дисципліни «Фортепіано»  відділів духових та ударних, струнно-смичкових, народних інструментів та сольного співу (2006 рік); розробила програму з «Фортепіано» для  відділу «Мистецтво естради» (2006 рік).  Студенти її класу завжди приймають активну участь у концертах і мають високі показники. На протязі багатьох років Людмила Василівна плідно працює концертмейстером на відділі духових та ударних інструментів, працювала й на вокальному відділі. Активно приймає участь у концертному житті училища, неодноразово виступала у Всеукраїнських конкурсах виконавців на духових інструментах (м. Донецьк) та на вокальних конкурсах «Музична Таврія», «ім. Оксани Петрусенко» (м. Херсон), де була відзначена почесними дипломами та грамотами «Найкращий концертмейстер». її дуже поважають викладачі відділу і студенти.

Урок загального фортепіано проводить старший викладач вищої категорії, зав. циклової комісією Синьковська Л.В. студентка Толкачьова А.        №2  2007-2008учб.рр.Звітний концерт учнів ЦК заг.фор-но.Вступне слово-зав.Синьковьска Людмила Вас.Виступають саксофон Черкасова....

Довбиш Людмила ОлексанрівнаЛюдмила Олександрівна Довбиш — старший викладач-методист та концертмейстер, закінчила музично-педагогічний факультет Миколаївського педагогічного інституту. Віддана своїй професії людина, вихователь не одного покоління молоді. На протязі 23-х років займала посаду завідуючої циклової комісії «Загального фортепіано» та була класним керівником. Серед її вихованців слід відзначити Бірюкова Миколу — члена Союзу композиторів Росії, Палай Вероніку, що закінчила композиторськийфакультет Харківської музичної академії, викладачів Херсонського музичного училища циклової комісії «Хорове диригування» — Т. В. Кису, Н. А. Мемон,   К. В. Григорову та ін. Працюючи концертмейстером і викладачем фортепіано на відділі хорового диригування і, маючи багатий досвід роботи з хормейстерами, нею написана програма зі дисципліни «Фортепіано» для  цього відділу. З 2002 року силами учнів свого класу вона проводить концерти-лекції, популяризуючи творчість українських композиторів. З цими концертами студенти виступили у школах області (м. Цюрупинськ, м. Гола Пристань) і школі-інтернаті м. Херсона. Займається громадською роботою (член профспілкового комітету училища). Шановна людина серед студентів й викладачів училища, неодноразово нагороджувалась грамотами адміністрації  ХМУ та обласного управління культури.


Веселова Наталя ДмитрівнаНаталія Дмитрівна Веселова викладач і концертмейстер, випускниця Одеської консер- ваторії ім. А. В. Нежданової. У своїй педагогічній практиці вона використовує різні форми роботи, які направлені на розкриття індивідуальних можливостей студентів, що сприяє їх професійному зростанню. Успішно працює концертмейстером на відділі хорового диригування. З 2004 по 2006 р. була завідуючою денним відділенням Херсонського музичного училища. Виступала з духовим оркестром училища як піаністка.

 

Ладнюк Тетяна ІларіонівнаТетяна Іларіонівна Ладнюк — викладач та концертмейстер, закінчила Одеську державну консерваторію ім. А. В. Нежданової. Її великий педагогічний стаж дає можливість плідній роботі у підготовці музикантів. Вона дуже чуйно ставиться до учнів та колег, на її уроках панує атмосфера доброзичливості, професіоналізму, що сприяє зростанню майстерності студентів. її учні й вона сама завжди виступають у звітних концертах відділу, конкурсах. Тетяна Іларіонівна розробила програму з дисципліни «Фортепіано» для студентів відділів духових та ударних, струнно-смичкових, народних інструментів та сольного співу (2006 рік). Багато років успішно працює концертмейстером у класі диригування симфонічним оркестром (клас викладача Д. А. Сірого).

Воронько ф-ноЛюдмила Миколаївна Воронько закінчила Одеську консерваторію ім. А.В. Нежданової. Постійно працює над вдосконаленням свого професійного рівня, дуже відповідально відноситься до своєї роботи. її учні показують високі результати у концертних виступах. Вона також викладає фортепіано в Обласній дитячій музичній школі при училищі. З великим терпінням і любов’ю ставиться вона до кожного свого вихованця, а вони, у свою чергу, відповідають їй повагою та сумлінною працею на уроках та концертних виступах.

 

НочовкінаСвітлана Миколаївна Ночовкіна – викладач, закінчила Київську державну консерваторію   ім. П.І. Чайковського. Вона має великий досвід роботи. Поряд із викладанням фортепіано Світлана  Миколаївна  була  музичним  лекторомспілки «Знання» (з 1975 по 1994 рр.) та концертмейстером му-  зично — поетичного театру «Голос». Людина з широким світоглядом, вона виховує у своїх учнях свідоме відношення до музики, до виконання творів. Світлана Миколаївна викладала також і спеціалізоване  фортепіано на відділі «Теорія музики». Користується повагою серед студентів та викладачів училища.


Дікусарова Валентина Олександрівна2Валентина Олександрівна Дікусарова викладач та концертмейстер, вихованка Харківського інституту мистецтв ім. І. Котля- ревського. Має палке серце і палку вдачу, дуже творча людина, яку не стримують межі предмету загального фортепіано. Вона сама робить аранжування та транскрипції видатних фортепіанних творів, щоб її учні мали змогу долучитися до музичного Парнасу. Її студенти яскраво виступають у звітних концертах відділу, вона проводить концерти класу, де показує свій високий професіоналізм. Валентина Олександрівна працює на відділі «Духових та ударних інструментів» як концертмейстер, приймає активну участь у музичному житті училища, нагороджена почесними грамотами «Кращий концертмейстер» на музичних конкурсах виконавців у м. Донецьку та          м.Херсоні, нагороджена відзнакою «Відмінник культури». Вона заслужено користується повагою серед студентів та колег.

Багато випускників нашого училища працюють викладачами музичних і загальноосвітніх шкіл, музичних училищ та академій, і в кожному з них закладена частка знань і любові усіх педагогів циклової комісії «Загальне фортепіано».

024