Спів

001

Відділ “Спів” — один з наймолодших у Херсонському музичному училищі. Викладання співу має стародавні коріння, ще в музичних класах, при Російському музичному товаристві, спів був однією із спеціальних музичних дисциплін. В 1909 р. був відкритий важливий для майбутніх вокалістів клас дикції та декламації, для якого була встановлена річна програма. Цей клас був поручений артисту міського театру Б.В. Путяті. В Регентських класах, що відкрилися з грудня 1905 р., серед музично-теоретичних дисциплін, був церковний та світський хоровий спів, які у різні роки викладали С.О. Бармотін, А.Н. Карасьов, О.В. Владимирський; методика хорового співу — С.Д. Кондратьєв; методика шкільного співу — Н.С. Костюшенко. У 1909 р. в класі вокалу було 10 учнів, в 1910 р. – вже 20, в 1911 та 1912 рр. – 14, в 1913 р. – 6, один з них вчився безкоштовно.

Першим викладачем класу вокалу та постановки голосу (теорія постановки та розвитку голосів) був директор, старший ординарний викладач музичного училища, вільний художник, талановитий музикант-співак та диригент, випускник Петербурзької консерваторії по класу вокалу Яків Володимирович Дюмін. Після закінчення Петербурзької консерваторії він виступав на сцені Петербурзького Маріїнського театру, виконував такі відомі і складні партії (бас, баритон), як Руслан (“Руслан та Людмила” М. Глінки), Ігор (“Князь Ігор” О. Бородіна), Борис Годунов (“Борис Годунов” М. Мусоргського), Демон (“Демон” А. Рубінштейна). Він заклав міцну основу для розвитку місцевої вокальної педагогіки.

З 1908 по 1913 роки клас вокалу також вела приватна учениця відомої французької співачки Поліни Віардо, випускниця Санкт-Петербурзької консерваторії  А. Нурок-Піотровська. Заняття співом  відповідали програмам та учбовим планам Санкт-Петербурзької консерваторії.

Копия (2) Без имени-1Після революції  в училищі клас співу вів лише Я.В. Дюмін. Серед талановитих    учнів цього часу можна   А.О. Іванову, яка після закінчення Московської консерваторії стала відомою співачкою, солісткою   Большого   театру   СРСР,  народною  артисткою  СРСР.

В 1930-ті роки наш заклад мав назву музично-театрального технікуму. Театральний відділ готував такі спеціальності, як актори-виконавці драми, опери та балету, педагоги-вокалісти. Серед кращих випускників цього періоду можна назвати М.В. Вікторжевську, Л. Єрмакову (клас Я.В. Дюміна), які у воєнні роки були провідними со003лістками Київського Великого оперного театру.

002

Після Великої Вітчизняної війни в училищі було три відділ, серед яких «Хорове диригування», де постановка голосу та вокальний спів були одними з провідних дисциплін.

На протязі 1940-1950-х років   в класі вокалу працювали такі викладачі, як С.К. Вансецька  (директор училища  1947 – 1949 рр.,), В.В. Ніколаєвська,  Г.В. Акімова,  Л.В. Каннабіх-Скворцов,  А.І. Образцова, Н.Д. Кривова, Є.А. Пембек, В.М. Сілява (директор училища  1956 — 1964 рр.), П.А. Бірюков,  О.М. Александрова, Н.Г. Русолова, К.В. Іванова.

004

В 60-ті роки — Р.М. Алейнікова, І.І. Полівода, Ю.О. Блюмберг, В.Г. Борисенко  викладали постановку голосу.

Копия кцукцукВ 1970 році в Херсонське музичне училище приходить талановита співачка, чудовий педагог з постановки голосу  Таїсія Леонідівна Провоторова. Вихованка Московського музично-педагогічного інституту ім. Гнєсіних, солістка Херсонської обласної філармонії. Тринадцять років Т.Л. Провоторова співала з оркестром народних інструментів, два роки з симфонічним оркестром в містах України. Провідним концертмейстером всі ці роки була Марія Львівна Вигоднер. Серед кращих випускників Т.Л. Провоторової – Н. Авраменко, яка  є солісткою  славетного Міланського театру Ла Скала; М. Дудін — після завершення Одеської консерваторії ім. А.В. Нежданової, співає в капелі ім. М. Глінки; Ф. Мустафаєв закінчивши Київську консерваторію ім. П. Чайковського, працює солістом Національної оперети, професор музичного училища ім. Р. Гліера, має звання народного артиста України. З 2005 року, з відкриттям відділу «Спів»,  Т.Л. Провоторова є одним з досвідчених викладачів.

006 005

За довгі роки концертної та педагогічної діяльності була нагороджена багатьма грамотами обласного управління культури, Міністерства культури СРСР, медаллю “Ветеран труда”.

007Яскравий незабутній слід в історії нашого учбового закладу залишила прекрасна співачка та викладач Галина Сергіївна Грищенко (1928-1982). Закінчивши Одеську консерваторію ім. А.В. Нежданової по класу співу викладача О.М. Бартош-Сиденко, вона, як солістка опери та концертна співачка, працює  Донецькому театрі опери та балету, потім в оперному театрі м. Мінська.

Завдяки видатним вокальним та акторським здібностям008 Галина Сергіївна була “зіркою” вітчизняного вокального мистецтва. Вона вражала слухачів своєю майстерністю, виконуючи різні партії: Наталки з опери «Русалка» О. Даргомижського, Марії з опери “Мазепа” П. Чайковського, Лізи з опери «Пікова дама» П. Чайковського, Амалії з опери “Бал-маскарад” Дж. Верді, Тоски з   опери  «Тоска» Дж. Пучіні, Ярославни з опери “Князь Ігор” О. Бородіна, Одарки з опери «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського.

 З 1970 по 1982 рр., до кінця свого життя, Галина Сергіївна працює викладачем вокалу в Херсонському музичному училищі.

009Однією з її найталановитіших учениць є Н.В. Лелеко. Наталія Віталіївна Лелеко закінчила навчання на диригентсько-хоровому відділі (клас В.М. Мілютіної) в  1981 рр. Виступала, як солістка ансамблю народних інструментів, під керівництвом В.С. Бендюга. Разом з цим колективом гастролювала в країні та за кордоном. Потім продовжиланавчання в Одеській консерваторії ім. А.В. Нежданової у славетного професора Н.Ф. Войцеховської (1981-1987 рр.). Після консерваторії співачка повернулася в рідне місто працювати одразу в двох закладах – обласної філармонії та музичному училищі за сумісництвом, де викладала до 1993 р., а солісткою філармонії є й донині. В 1994-1997 рр. співпрацювала з Херсонським обласним музично-драматичним театром ім. М. Куліша. Виконала головну роль в мюзиклі “Есмеральда” (реж. В. Бегма), приймала участь в шоу “Здрастуй, оперета”. Гастролювала за кордоном: Франція (1992-93 рр.), Англія (1995-96 рр.), Германія (2003 р.). В 2000 р. була поїздка на фестиваль “Чорна перлина” в Туреччині.  Заслужена артистка України (1998 р.), лауреат Всеукраїнського конкурсу артистів оперети ім. М. Водяного, власниця багатьох  почесних  грамот,  вона  завжди була гідним взірцем для своїх студентів. Репертуар Н. Лелеко вражає своїм обсягом: Тетяна з “Євгена Онєгіна” П. Чайковського, Марфа з “Царевої нареченої” М. Римського-Корсакова; арії з опер М. Римського-Корсакова,  П. Чайковського, Дж. Верді, Дж. Пучіні, М. Лисенка, вокальні цикли С. Рахманінова, І. Стравинського, Д. Шостаковича, К. Стеценка, сучасних українських композиторів. На цей час існує три компакт-диска із  записами творів класичної музики та народних пісень у виконанні Н. Лелеко.  Свою викладацьку  діяльність  Наталя  Віталіївна продовжує в школі мистецтв “Ювента” та Херсонському державному університеті, де є доцентом  на кафедрі теорії музики та інструментального виконавства. Серед її  учнів — О. Корецьку, К. Кудим та О. Крутієнко – лауреати Всеукраїнського конкурсу вокалістів “Українське бельканто”, Слов`янського фестивалю в Парижі.

В 2001 р. в училищі, нарешті, відкрився відділ “Спів” по ініціативі директора Є.С. Сівцова та обласного управління культури. Як відомо, у нас дуже співоча нація, тому недоліку в абітурієнтах, бажаючих вчитися на відділі “Спів”, ніколи не було. На протязі декількох років поступово створювалася міцна методична база для виховання майбутніх зірок оперної сцени. Робота на відділі не обмежується викладанням тільки співу. В коло спеціальних дисциплін також входять вокальний ансамбль, методика викладання співу, аналіз виконавських стилів, італійська мова, сценічна мова, акторська майстерність. З перших днів  існування й до цього часу відділом керує В.С. Созанський.

 

010Віталій Сергійович Созанський  має найбільший стаж роботи в училищі, де працює з 1991 р. викладачем вокалу та ілюстратором. Закінчив в 1989 р. Одеську державну консерваторію ім. А.В. Нежданової, де вчився у заслуженого артиста України В.С. Нещеретного.  З 1989 по 1991 р. працював солістом Будинку органної музики в м. Біла Церков. Обдарований музикант, талановитий педагог, професіонал високого рівня  — не дивно, що й донині Віталій Сергійович очолює відділ. Він  виступає на концертах, виконуючи різні арії: Гремін (“Євгеній Онєгін” П. Чайковського), Іван Сусанін  (“Іван Сусанін” М. Глінки), Мельник (“Русалка” О. Даргомижського), Дон Базиліо (“Севільський цирульник” Дж. Россіні), Максим Кривонос (“Богдан Хмельницький” К. Данькевича), романси П. Чайковського та С. Рахманінова. Випускники його класу  продовжують традиції свого вчителя в вищих музичних учбових закладах.

На відділі також працюють славетні викладачі Х.Г. Ширінський, С.О. Ширінська та Д.Б. Ємельян.

3співТалановитий викладач, яскравий співак, Харіс Ганеєвич Ширінський є випускником вокального відділу Харківського Інституту мистецтв ім. І. Котляревського, класу заслуженого діяча мистецтв України, професора Т.Я. Веске.  Після закінчення навчання працював солістом оперної студії Харківського Інституту мистецтв, солістом Ворошиловградської (Луганської) філармонії. В 1979 р. став лауреатом Всесоюзного конкурсу вокалістів ім. М. Глінки. З 1982 р. він набуває виконавського досвіду як соліст  Херсонської обласної філармонії.

Декілька років був солістом камерного оркестру “Гілея” і гастролював з сольними концертами, а також  з солісткою філармонії С.О. Піщевською. Також Харіс Ганеєвич мав творчі поїздки до Болгарії, Угорщини, Німеччини. У 1995 р. за наполегливу працю та творчі результати Ширінський отримує почесне звання заслуженого артиста України. За свій довгий творчий шлях він набув величезного досвіду, співаючи класичні арії, романси, пісні західноєвропейської, російської та вітчизняної музики. Це, насамперед, партії Грязного з опери “Царева наречена” М. Римського-Корсакова, Фігаро з опери “Весілля Фігаро” В. Моцарта, Бенуа з опери “Богеми” Дж. Пучіні, арії з опер Дж. Верді, Ж. Бізе, Р. Леонкавалло, П. Чайковського, С. Рахманінова, М. Лисенка, вокальні цикли Ф. Шуберта та Р. Шумана. На заняттях, один з найбільш прославлених  майстрів училища, Харіс Ганеєвич  передає безцінний досвід та любов до класичної музики.

011 012

спів 4Творчий шлях Світлани Олегівни Ширінської, дружини Харіса Ганеєвича, також починався з   вокального відділу Харківського Інституту мистецтв ім. І. Котляревського (клас заслуженого діяча мистецтв України, професора Т.Я. Веске).  Маючи незрівнянне по красоті та діапазону меццо-сопрано, з 1982 р. Світлана Олегівна розпочала творчу діяльність в Херсонській обласній філармонії. Багато років виступала як солістка камерного оркестру “Гілея”. Її репертуар  не знає часових та стилістичних обмежень: арії з опер К. Глюка, В. Моцарта, Г. Доніцетті, Дж. Верді, Дж. Пучіні, К. Сен-Санса, М. Римського-Корсакова, П. Чайковського, оперет Ф. Легара; вокальні цикли Ф. Шуберта, Р. Шумана, М. де Фальї,  арії з творів І.С. Баха та Г. Генделя.  Світлана Олегівна з великою любов’ю виконує твори українських композиторів – М. Лисенка, В. Косенка, Г. Майбороди, І. Карабиця.

С.О. Ширінська викладає в музичному училищі  з 2003 р. Спілкування з цією чудовою співачкою, яскравою особистістю та гарною жінкою завжди приносить студентам та колегам радість.

013Данута Броніславівна Ємельян має великий стаж роботи в училищі. В Одеської консерваторії навчалася у відомого професора  Н.Ф. Войцехівської. З 1985 р. Данута Броніславівна стає солісткою Луганської, а з 1988 р. – Херсонської обласної філармонії.  Працювати в училище вона прийшла в 1993 році викладачем постановки голосу. На вокальному відділі роботу розпочала з перших днів014 його заснування. Кожен рік Данута Броніславівна разом зі  студентами свого класу дає сольні  концерти, виконуючи твори композиторів різноманітних епох та стилів на радість любителям класичної    музики.  Студенти цього викладача постійно завойовують призові місця на різноманітних обласних та Всеукраїнських конкурсах. Її випускники вчаться в музичних академіях країни.

На відділі «Спів» удосконалюють майстерність майбутніх співаків  О.С. Натяжний та К.В. Маілян.

015Олег Степанович Натяжний на вокальному відділі проводить заняття по акторській майстерності та сценічній мові. Режисер музично-драматичного театр ім. Куліша, темпераментна, щира,   енергійна   людина, талановитий знавець своєї справи,   він   відшліфовує головні якості поведінки студентів-вокалістів на сцені. Карен Володимирович Маілян є актором нашого театру, викладає сценічну декламацію.016

На базі вокального відділу в Херсонському музичному училищі вже декілька років проходить обласний  конкурсів вокалістів ім. О. Петрусенко, лауреатами якого були  наші студенти. В 2007 р. конкурс здобув звання Всеукраїнського.

Студенти відділу “Спів” та вихованці-вокалісти ОДМШ показують високі результати на місцевих та регіональних конкурсах, на гідному рівні продовжуючи традиції своїх викладачів-професіоналів.

Лауреати конкурсів ЦК “Спів”.

Клас Созанського В.С.

Роман Глущенко – ІІ місце на ІІІ регіональному конкурсі “Музична Таврія” (2004 р.);

Касьяненко Карина – І місце  (2005 р.) та ІІ місце (2006 р.) на обласному конкурсі ім. О. Петрусенко;

Никифорова Ганна – ІІ місце (2005 р.)  та ІІІ місце (2006 р.) на   обласному конкурсі ім. О. Петрусенко;

Никифорова Ганна – ІІ місце на V регіональному конкурсі “Музична Таврія” (2006 р.);

Крохмаленко Марина – ІІІ місце на VІ регіональному конкурсі  “Музична Таврія” (2007 р.);

Марко Ірина – І місце на конкурсі вокалістів (м. Нєжин), ІV місце на Всеукраїнському конкурсі ім. О. Петрусенко (2008 р.).

 Клас Ширинського Х.Г.

Чавдар В`ячеслав – І місце, Стрілецька Наталія – ІІ місце, Березняков В`ячеслав – ІІІ місце на обласному конкурсі ім. О. Петрусенко (2003 р.);

Березняков В`ячеслав – ІІІ місце на ІІІ регіональному конкурсі “Музична Таврія” (2004 р.);

Кононенко Марина – ІІІ місце на  Всеукраїнському конкурсі ім. О. Петрусенко (2007 р.);

Стиценко Тетяна – ІІ премія на Х міжнародному конкурсі вокалістів ім.. Г. Струве (в рамках Міжнародного хорового фестивалю “Артек”, 2007 р.).

Клас Ширинської С.О.

Лебедєва Ірина – лауреат обласного конкурсу ім. О. Петрусенко (2004 р.);

Шерзай Лейла – дипломант ІІ Всеукраїнського конкурсу  вокалістів ім. Терен-Юстіф, ІІ місце на Всеукраїнському конкурсі ім. О. Петрусенко (2008 р.).

Клас Ємельян Д.Б.

Смоляга Тетяна – І місце на  обласному конкурсі ім. О. Петрусенко (2004 р.) та ІІ місце на ІІІ регіональному конкурсі “Музична Таврія” (2004 р.);

Дует Смоляги Тетяни та Поплавської Інни – І місце на  обласному конкурсі ім. О. Петрусенко (2005 р.);

Олійник Тетяна – І місце на  обласному конкурсі ім. О. Петрусенко (2005 р.);

Подкова Юлія — І місце на  обласному конкурсі ім. О. Петрусенко (2004 р.) та ІІІ місце на ІІІ регіональному конкурсі “Музична Таврія” (2004 р.);

Макаренко Еліна – ІІІ місце на Всеукраїнському конкурсі ім. О. Петрусенко (2007 р.).

Казанчан Вікторія – срібний диплом на Всеукраїнському конкурсі м. Ніжин (2002 р.), І місце на обласному конкурсі ім. О. Петрусенко (2004 р.) та І місце на ІІІ регіональному конкурсі “Музична Таврія” (2004 р.);

Сулейманова Юлія —  Гран-прі на конкурсі вокалістів (м. Нєжин), І місце на Всеукраїнському конкурсі ім. О.Петрусенко (2008 р.);

Кєнарева Катерина – ІІ місце на конкурсі вокалістів (м. Нєжин), І місце на Всеукраїнському конкурсі ім. О.Петрусенко (2008 р.).

Діяльність викладачів відділу “Спів” є переконливим прикладом невтомних творчих пошуків, високого рівня майстерності та професіоналізму.

ДОДАТОК

Перший випуск вокального відділу 2005 р.:

клас Ширинського Х.Г.: Чавдар В. – студент Київської Національної музичної академії ім. П.І. Чайковського, соліст Українського народного хору ім. Г. Верьовки, Поплавська І. – студентка Київського університету ім .Драгоманова, Варгун Г. – студентка Київської Національної музичної академії; Стрілецька Н.  — студентка Одеської музичної академії;

клас Созанського В.С.: Глущенко Р. – студент Одеської музичної академії;

клас Ширинської С.О.:  Клименко Л. – студентка Донецької музичної академії ім. С.С. Прокоф`єва.

Випуск 2006 року:

клас Ємельян Д.Б.: Подкова Ю. та Олійник Т. – студентки Одеської музичної академії ім. А.В. Нежданової;

клас Ширинського Х.Г.: Березняков В. – студент Київської Національної музичної академії ім. П.І. Чайковського;

клас Созанського В.С.: Нікіфорова Г. – студентка Одеської музичної академії ім. А.В. Нежданової.

Випуск 2007 року:

клас Ширинського Х.Г.: Кирилов О. – студент  Київської Національної  музичної академії ім. П.І. Чайковського;

клас Ємельян Д.Б.: Макаренко Е. — студентка Одеської музичної академії ім. А.В. Нежданової.

Випуск 2008 року:

клас Ширинської С.О.: Шерзай Л. – студентка Львівської Державної музичної академії ім. М. Лисенка; Гирилюк Г. – студентка Національного інституту культури і мистецтв.

клас Ємельян Д.Б.: Кєнарева К. – студентка Московського Міжнародного університету слов`янського мистецтва ім. Г. Державіна.

клас Созанського В.С.: Клочко С.