Музичне мистецтво естради

004

Джазове виконавство на Херсонщині  бере свій початок у післявоєнні роки. Серед перших джазменів міста слід, насамперед, назвати Семена Миколайовича Ривкіна, який ще в перші роки після війни керував джазовими колективами та сам виступав на різних концертних майданчиках.

РивкінСемен Миколайович  — професійний викладач, керівник унікального дитячого оркестру духових інструментів Обласного палацу дитячої та юнацької творчості, Заслужений  працівник культури України.

Семен Миколайович настільки обдарований музикант, що при вступі в Херсонське музичне училище його зарахували відразу на ІІІ курс. Після закінчення училища він прийшов працювати в обласний Палац дитячої та юнацької творчості (тоді, Палац піонерів), де і працює до сьогоднішнього дня. На заняттях в класі С.М. Ривкіна не тільки опановують гру на різних духових та ударних інструментах, але і співають по нотах, імпровізують, аранжирують джазові твори.

Кожен рік його колектив займає призові місця на всіх джазових конкурсах та фестивалях.

А кращі учні С.М. Ривкіна стають студентами Херсонського музичного училища. Серед них С. Череватенко – випускник класу Л.І. Лисенка (нині студент Київської НМАУ ім. П. Чайковського).

Джаз над морем

Історія естрадного відділу починається у 2001 році. З ініціативи обласного управління культури, викладача училища В.В. Шаповаленка (тоді завідуючого відділом духових та ударних інструментів), адміністрації училища, в особі його директора – Є.С. Сівцова, був відкритий відділ «Музичне мистецтво естради». На керівництво відділом був запрошений  відомий в Україні саксофоніст, композитор-аранжувальник з багаторічним досвідом керування біг-бендів Анатолій Іванович Шумейко.

Навчання студентів відділу «Музичне мистецтво естради» відрізняється від навчання класичних музикантів. Замість інвенцій І.С.Баха – джазові стандарти, замість педалі – мікрофон. Нові закони голосоведіння і принципово нове відношення до артикуляції у виконавстві.

Найбільші труднощі студентів полягають в тому, що за чотири роки навчання їм необхідно освоїти класичну базу музиканта і водночас оволодіти джазовою мовою, вільно імпровізувати.

005Основною базою для їхньої підготовки став біг-бенд Херсонського музичного училища, на репетиціях якого опановувалися основи джазової манери гри та імпровізація.

Перший біг-бенд Херсонського музичного училища  виник в 60-ті роки під керівництвом О.І. Моісеєнка, викладача з класу контрабасу, який був чудовим музикантом, аранжувальником і цікавою творчою особистістю.

Згодом його роботу з бендом продовжив О.М. Мілютін, музикант високого рівня, диригент і викладач по класу труби відділу духових та ударних інструментів, який працював з колективом майже 10 років

Після 10-річної перерви, у 1986 році було вирішено знову, організувати біг-бенд, яким керував В.В. Шаповаленко протягом 16 років. І у цьому ж році цей колектив в Республіканському конкурсі – огляді естрадно – джазових колективів серед учбових закладів Міністерства культури (музичних училищ та консерваторій) зайняв почесне 2 місце.

Без имени-1Віталій Васильович Шаповаленко – викладач училища, бенд-лідер, Заслужений працівник культури України, завідуючий відділом «Музичне мистецтво естради» з 2005 року. Закінчив Херсонське музичне училище по класу тромбона в 1965 р. (клас В.В. Павловського) та Одеську державну консерваторію ім. Н. Нежданової (клас В. Леонова). З 1971 року – викладав в Херсонському училищі культури, а з 1978 року — в Херсонському музичному училищі.

Віталій Васильович в своєму житті грав у різних колективах, таких, як естрадний ансамбль Херсонського клубу моряків, диксиленд Будинку культури ім.М.В. Куйбишева під керівництвом О.М. Нестеренка, танцювальний ансамбль Палацу моряків під керівництвом М.М. Олейнікова, оркестр театру ім.О.Іванова (м.Одеса), оркестр Одеської опери, біг — бенд під керівництвом Юрія Степанова, естрадний оркестр Херсонського палацу культури суднобудівників під керівництвом Віктора Осадчого.    

Досвід гри в цих колективах він використовує не тільки в педагогічній діяльності, 1але і в роботі з джазовими колективами. Оркестри під керівництвом В.В. Шаповаленка завжди були першими серед багатьох джазових колективів СРСР і переможцями різних Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів та фестивалів. Так, на Всеукраїнському конкурсі естрадного та джазового виконавства серед колективів учбових закладів Міністерства культури України зайняли друге місце, на Першому міжнародному фестивалі джазової музики ім.Л.О. Утьосова – 1990 р. (Южний).

З 1993 року керує біг–бендом Херсонського обласного палацу культури, який бере участь у Міжнародному джазовому фестивалі пам’яті Л. Утьосова (м.Одеса, 1995 р.), «Горизонти джазу» (м. Кривий Ріг, 1998, 2000 роки). З 1996 по 2004 рік В.В. Шаповаленко був постійним членом журі Міжнародного джазового фестивалю м. Одеса (с. Южний).

006

Основу біг-бенду складали викладачі училища – В.В. Шаповаленко, Л.І. Лисенко, О.С. Замороко, В.М. Новоселов, Ю.Є. Євнопулос. А такі студенти колективу, як М. Топунов, Р. Муліков, В. Басюк, О. Сагітов, А. Вячеславов, О. Найман, Д. Кремьонов, М. Бурховецький, В. Дідик, І. Коваленко працюють в професійних колективах України, Росії та країнах дальнього зарубіжжя.

Копия (2) 234Анатолій Іванович Шумейко  — викладач, саксофоніст, аранжувальник, керівник біг – бенду з 2002 року. Музичну освіту отримав в Криворізькому педагогічному інституті, закінчивши музично-педагогічний факультет.  Свій трудовий шлях почав у Криворізькому музичному училищі, де він очолював естрадний відділ з 1990.

Має великий досвід гри на саксофоні в різних джазових колективах м. Київа, м. Одеси, м. Кривий Ріг, м. Кисловодська: джазовому ансамблі під керівництвом Ю.М. Касаткіна (Укрконцерт, м. Київ) «Народному естрадному оркестрі» ПК Металург м. Кривий Ріг, під керівництвом В. Нікітіна, оркестри держцирку міст Кривого Рогу, Києва, Кисловодська, Приокського молодіжного біг–бенду м. Тула. Його творча діяльність відома по всій Україні. біг-бенд Шумейко

А.І. Шумейко керував біг–бендом Криворізького технікуму рудникової автоматики, «Народним естрадним оркестром ПК Металург» м. Кривий Ріг, ВІА «Лелеки» Херсонської обласної філармонії, військовим біг–бендом і естрадним ансамблем в Чехословаччині.

Багато колег–музикантів  А.І. Шумейка виконують його авторські джазові аранжировки в своїх колективах.

Студентський біг-бенд виступає в багатьох концертах училища, а також бере участь в різних конкурсах та джазових фестивалях.     

Так, у 2004 р. цей колектив зайняв перші місця на Міжнародному джазовому фестивалі в м.Одеса (с. Южний) та на Всеукраїнському джазовому фестивалі серед музичних закладів України у м. Донецьк, 2007 р.

009

Біг–бенд музичного училища — візитна картка відділу. Колектив веде активну концертну діяльність,  має своїх прихильників. Більшість композицій в його виконанні стали популярними серед меломанів. Біг–бенд виконує різноманітну за стилями програму – мейнстрім, латино, фьюжн та обробки українських народних пісень в аранжуванні А. Шумейка.

Одним із самих талановитих саксофоністів біг-бенду В.В. Шаповаленка це Олександр Степанович Замороко. Закінчивши ХМУ в 1972 році по класу кларнету у Н.О. Дзевіонтковської, він декілька років працював викладачем по класу саксофона в нашому училищі.

В’ячеслав Миколайович Новосьолов закінчив училище в 1972 році по класу кларнета, потім – Харківський інститут культури. Має великий педагогічний досвід: працював викладачем та завідувачем відділу у Херсонському училищі культури, потім у ХМУ викладачем по класу саксофона. Талановитий музикант віртуозно володіє джазовою імпровізацією.

У різні роки студенти училища інших відділів вибрали у своєму житті шлях джазового музиканта.

Так, Микола Степанович Замороко – відомий джазовий піаніст, заслужений  артист України, закінчивши фортепіанний відділ ХМУ(клас викладача С.А. Зюзіної) зі студентських років почав писати свої джазові композиції, виступав як піаніст, керував ансамблем. Після закінчення Київської державної консерваторії ім. П.І. Чайковського працював в Укрконцерті, Київському м’юзік-холі та Київському об’єднанні музичних ансамблів. Виступав як піаніст–концертмейстер, соліст Державного естрадно–симфонічного оркестру України і приймав участь у різних джазових фестивалях. З 1980 р. працював викладачем по класу фортепіано відділу естрадно–джазового виконавства Київського державного музичного училища ім. Р. Глієра. З 1990 р. живе та працює у м. Балтимор (США). Відомий у музичному світі не тільки як яскравий музикант, але і композитор, автор джазових п’єс для фортепіано.

Фортепіанний відділ ХМУ закінчив і  Володимир Жуковський. Вищу освіту він здобув в Київській консерваторії ім. П.І. Чайковського, потім в Одеській консерваторії ім. А.В. Нежданової. Зараз є керівником біг-бенду «Азовська чайка» у м. Бердянську , має звання Заслуженого працівника культури України.

Олександр Ігорович Запольський — відомий  скрипаль, педагог, професор, заслужений артист України. Після закінчення  Київської державної консерваторії ім. П.І. Чайковського по класу скрипкипрацював викладачем в Донецькому музично-педагогічному інституті, солістом обласної філармонії, де створив камерний ансамбль «Viola», в репертуарі якого поряд з класичними творами виконувалися і джазові композиції. Брав участь у Всесоюзних джазових фестивалях. Зараз проживає в Данії, працює в Королівській Академії Музики, постійно концертує в різних країнах світу.

Запольський Запольський 2

 

013Віктор Іванович Басюк – талановитий музикант,  тромбоніст. Закінчив ХМУ (клас В.В. Шаповаленка) та Одеську державну консерваторію ім. А.В. Нежданової.

Постійно приймає участь у джазових фестивалях в складі диксиленду О. Гегеля, естрадного оркестру Криворізького гірничорудного інституту під керівництвом Ф. Титаренка, тріо з С. Парієвим (труба) і Ю. Зорею (вокал).

Керував різними колективами: джаз-октет, ансамбль тромбоністів, біг-бенд дитячої музичної школи № 10 м. Кривий Ріг. Зараз він продовжує виступати з концертами у Польщі, Німеччині, Данії. Має звання Заслуженого діяча мистецтв України. На теперішній час завідує кафедрою ММЕ Дитячої музичної Академії в м. Києві.

Віктор Петрович Кучернюк закінчив училище в 1978 р. (клас В.В. Павловського). Протягом 30 років працює в ДМШ №1 м. Херсона, викладає гру на тромбоні та керує дитячим джазовим колективом. Є постійним учасником студентського біг-бенду ХМУ.

Геннадій Кучма отримав музичну освіту в ХМУ у 1986 р. по класу балалайки (викл. В.С.Бенндюг). Відомий як джазовий гітарист високого рівня. Починав свою джазову кар’єру як соліст на електро–гітарі в студентському біг-бенді В.В. Шаповаленка. На теперішній час живе в Голландії.

Михайло Топунов закінчив училище в 1988 р. (клас В.В. Шаповаленка), потім вчився в Музичній академії ім. Гнєсіних (м. Москва). Працював в оркестрах О. Лундстрема, Г. Гараняна, А. Крола (у якості соліста), у складі оркестру якого приймав участь в престижному джазовому фестивалі в м. Монтрю (Швейцарія). В останні роки життя працював в ансамблі Л. Агутіна. На жаль, Михайло Топунов дуже рано пішов з життя.

Анатолій Вячеславов вчився в класі В.М. Новосьолова, потім О.С. Замороко /саксофон/. Віртуозно володіє інструментальною імпровізацією. Зараз працює в Англії в різних джазових ансамблях.

jazz_herson

Дмитро Кремьонов  закінчив фортепіанний відділ ХМУ (клас Л.П. Кльонової), в досконалості володіє джазовою імпровізацією. Він — один з кращих  музикантів-піаністів не тільки м. Херсона, але й України. Зараз працює  в різних джазових та естрадних  колективах міжнародного рівня виконавської майстерності.

Копия 234Олексій Сагітов закінчив училище по класу тромбона (викл. В.В. Шаповаленко). Далі — Донецька консерваторія ім. С. Прокоф’єва, де О. Сагітов навчався  одночасно в джазовому та класичному напрямках. Працює солістом Київського Радіобенду під керуванням О. Фокіна, брав участь у концертах Е. Морієнтала,  Е. Джергу. Багато концертує по різних країнах світу.

Микола Бурховецкий закінчив ХМУ відділ духових та ударних інструментів по класу саксофона (викл. О.А. Захоженко), потім Харківський інститут мистецтв ім. І. Котляревського (відділ джазового виконавства). Викладачі кафедри високо оцінили його професійні здібності та по закінченню навчання запросили його на кафедру вже в якості викладача, де він в теперішній час працює.

014Олег Найман закінчив клас саксофона в ХМУ (викладач О.С. Замороко), потім Ієрусалимську Музичну академію. Віртуозно володіє грою на саксофонах: альт, тенор,сопрано,баритон, кларнет, EWI (міді — саксофон). Працює викладачем класу саксофону в  приватній  школі  м. Хайфа.З 2000 року  О.Найман  є  постійним учасником міжнародних джазових фестивалів у м. Сакраменто (США),  м. Ейлат — «Джаз на Червоному морі» (Ізраїль), м. Монтре (Швейцария), Римі (Італія), Марселі (Франція).    Грає  з такими   відомими джазовими музикантами, як: Г. Гаранян, А. Голощекін, І. Бутман, І. Бріль (Росія), А. Пономарьов (США), Л. Пташка та ін.

Ігор Коваленко також навчався в класі саксофона (викл. О.А. Захоженко, потім А.І. Шумейко). Вільно володіє джазовою імпровізацією. Зараз бенд–лідер джазового колективу, що виступає в різних країнах світу.

001 Паралельно з бендом в училищі працював і інший колектив відділу — студентський диксиленд. Спочатку ним керував В.В.Шаповаленко, потім Леонід Іванович Лисенко (1944 – 2007) —  професіонал високого рівня, який виховав багатьох музикантів. Цей колектив постійно брав участь у концертах училища, виступав з цікавими програмами. Диксиленд був одним із улюблених слухачем колективів.

002

003Олександр Володимирович Лаврусенко – випускник ХМУ (клас В.С. Мещерякова), закінчив Кишинівську консерваторію. Викладач ХМУ гри на ударних інструментах, підготував багато фахівців-ударників. Учні О.В. Лаврусенко постійно грають у всіх джазових колективах  училища.

Михайло Леонідович Дудка  закінчив  Херсонське музичне училище по класу баяна (викладач І.Д. Касьяненко) та Кишинівський інститут мистецтв. Копия Без имени-1

Викладав клас гітари в різних учбових закладах – Білозірська ДМШ, Херсонське училище культури, ДМШ №1 м. Херсона.

Починаючи з 2003 року, працює в Херсонському музичному училищі, веде спеціальний клас  гітари та клас ансамблю. Бере участь в різних концертних заходах.

234Юрій Єгорович Євнопулос, викладач класу контрабасу відділу «Оркестрові струнні інструменти». З дня відкриття відділу ММЕ він викладає гру на бас–гітарі. Майже всі його випускники поступають у музичні вузи України.

Юрій Єгорович працював в різних джазових колективах м. Херсона. З них 10 років – в біг-бенді Палацу дитячої та юнацької творчості під керівництвом В.В. Шаповаленка (контрабас, бас–гітара). Особливо  непервершено Ю.Є. Євнопулос грає джаз на контрабасі.

Копия (2) Без имени-1Олег Володимирович Голдаковський  музичну освіту отримав у музичній школі №4, потім у Херсонському музичному училищі, де навчався у І.Г. Курляна по класу скрипки. Закінчив Одеську державну консерваторію ім. А.В. Нєжданової.

Олег Володимирович має великий досвід роботи  у різних джазових колективах Англії, Голландії, Югославії, Болгарії, Ірландії. Брав участь в концертах з багатьма музикантами Большого театру, лауреатами конкурсу ім. П. Чайковського, володарем першої премії Євробачення П. Харрінгтоном).

Свою педагогічну діяльність О.В. Голдаковський почав в ДМШ №3, де вів клас скрипки. В 2002 р. його було запрошено  в Херсонське музичне училище на естрадний відділ, де він викладає фах джазового фортепіано та вокалу, імпровізацію, клас ансамблю.

Це людина – оркестр, що грає не тільки на скрипці, але й на фортепіано, клавішах, бас – гітарі, ударних. У його виконанні все органічно – спів, гра і одночасне керівництво будь-яким ансамблем.

У вихованні джазового виконавця дуже важливий зв’язок спеціальних дисциплін з фаху з предметами теоретичного циклу. Викладачі відділу теорії музики Н.В. Столярова та В.В. Алєксеєнко ведуть джазову гармонію та теоретичний курс імпровізації. Це забезпечує важливу підтримку для підготовки фахівців високого рівня.

Викладачі відділу ММЕ докладають багато зусиль, щоб кожний студент здобув високий рівень виконавської майстерності. Як результат роботи це — перемоги на конкурсах:

Донецьк, 2005 рік

Дмитро Гекало, 1 премія /клас викладача В.В. Шаповаленко/

Михайло Кузнєцов, 2 премія /клас викладача М.Л. Дудки/

Настасія Мурашова, 2 премія /клас викладача Ю.Є. Євнопулоса/

Донецьк, 2006 рік

Анатолій Пінчук, 1 премія /клас викладача В.В. Шаповаленко/

Костянтин Арефін, 2 премія /клас викладача Ю.Є. Євнопулоса/

Руслан Шукюров, 2 премія /клас викладачів О.В. Голдаковского і Е.В. Васильєвої/

Біг–бенд музичного училища також приймав участь у фестивалях у різні роки.

Під керівництвом В.В. Шаповаленка:

1995 рік — Перший міжнародний джазовий фестиваль ім. Л. Утьосова

1998 та 2000 роки —  «Горизонти джазу», Кривий Ріг.

ДЖАЗ бенд

Під керівництвом А.І. Шумейка:

2004 рік -Міжнародний джазовий фестиваль ім. Л. Утьосова (Южний), перше місце.

2007 рік – участь у Всеукраїнському джазовому фестивалі серед музичних закладів України в м. Донецьк.

Всі виступи на фестивалях та конкурсах добре запам’яталися слухачам.

На базі ХМУ з 1995 р. по 2003 р. проходив Дитячий джазовий фестиваль, організований обласним управлінням культури та туризму облдержадміністрації. Великий зал музичного училища приймав юних джазменів з усієї Херсонської області. В їх виконанні звучали сольні й ансамблеві композиції. Кращі юні музиканти поступали до нашого музичного закладу на естрадний та інші відділи. В гала-концерті фестивалю брали участь також колективи і солісти ХМУ. Багатьом слухачам запам’ятався виступ гостя фестивалю Д. Кремьонова в складі джазового квартету.

Колектив відділу «Музичне мистецтво естради» декілька разів на рік виїжджає з концертами в м. Скадовськ, м. Каховку та інші міста області.

Гарну практику для майбутніх джазових виконавців дають виступи по телебаченню. Уже став традицією виступ студентів естрадного відділу після іспитів і академічних концертів з кращими  композиціями в сольному й ансамблевому виконанні в різних арт – клубах м. Херсона. Практика виступу перед дійсними цінителями джазової музики, дає студентам стимул до роботи над собою.

після концерту 2008р.

У викладачів відділу «Музичне мистецтво естради» багато перспектив та творчих планів щодо роботи та виховання митців-виконавців, артистів, солістів джазових та естрадних колективів.

У 2005 році на відділі «Музичне мистецтво естради» пройшли перші державні іспити, з’явились перші випускники.   За чотири роки відділ «Музичне мистецтво естради» випустив 16 студентів, з яких більше половини поступили на естрадні відділи вищих навчальних закладів.

 

ДОДАТОК

2004/2005

1. Кузнєцов М.О. (гітара, клас М.Л. Дудки), нині студент  Київського державного вищого музичного училища ім.Р.Глієра

2. Нежиденко О.В. (ударні інструменти, клас О.В. Лаврусенко)

3. Сергєєв С.С. (тромбон, клас Шаповаленка В.В.), навчається у Донецькій  державній музичної академії ім. С. Прокоф’єва.

4. Шорнік Н.С. (саксофон, клас  А.І. Шумейко)

004

2005/2006

1. Гекало Д.М. (тромбон, клас В.В. Шаповаленко) студент Київського державного вищого музичного училища ім. Р. Гліера

2. Мурашова А.В. (бас-гітара, клас Ю.Є. Євнопулоса), навчається у Донецькій  державній музичної академії ім. С. Прокоф’єва.

3. Осіпов І.В. (гітара, клас М.Л. Дудкі),

4. Сіренко А.О. (саксофон, клас  А.І. Шумейко)

2006/2007

1.  Арефін К. (бас-гітара, клас Євнопулоса Ю.Є.), студент  Київського державного вищого музичного училища ім.Р.Гліера

2. ДашковськаТ. (бас-гітара, клас Ю.Є. Євнопулоса).

3. Жирова К. (гітара, клас М.Л. Дудкі),  навчається у Донецькій  державній музичної академії ім. С.Прокоф’єва.

4. Шукюров Р. (фортепіано, клас Е.В. Васильєвої та О.В. Голдаковського), студент  Київського державного вищого музичного училища ім. Р. Гліера