Концертмейстерський клас та камерний ансамбль

003Циклова комісія «Концертмейстерський клас та камерний ансамбль» існує в Херсонському музичному  училищі з середини 70-х рр. XX ст., коли від відділу спеціального фортепіано відокремився концертмейстерський клас, через десять років до нього приєднався й клас камерного ансамблю, який належав до відділу оркестрових струнних інструментів. Але їх витоками є клас квартету, який був заснований ще в 1906 р. в складі студентів та викладачів.

Ще до утворення відділу концертмейстерства майже всі провідні викладачі циклових комісій спеціального та загального фортепіано проявляли себе як прекрасні концертмейстери.

У післявоєнні та 50-ті роки  відомими викладачами й  були В.М. Набокова, Г.І. Шабанова,   С.М. Бубнова, О.Б. Вольфсон, Л.Й. Зоріна, Р.С. Лугіна, Н.С. Шабанова, В.В. Федоров, Ю.М. Гуглій, М.Л. Пайкіна, О.Н. Бахманова, О.І. Брун, Ф.М. Леонова, Л.Я. Баренбойм, Т.В. Орлова, Л.М. Печериченко, яка згодом стала викладачем циклової комісії «Теорія музики».

004 - копия 005 - копия 006 - копия 007 - копия 008 - копия 009 - копия 010 - копия 011 - копия 012 - копия 013            014            015

У 60-ті роки відділи спеціального та загального фортепіано поповнилися яскравими викладачами, які з самого початку свого педагогічного шляху в музичному училищі зарекомендували себе також як чудові концертмейстери. Це, насамперед, Л.Г. Полівода, Л.С. Фролова, Г.В. Картузова,  Л.Б. Кудрявцева, Л.В. Садєтова, (викладачі спец. фортепіано) І.Л. Дзевіонтковська, Н.Б. Гусейн-заде,  Н.М. Строчан (Лебедєва)– зараз концертмейстер НМАУ ім. П.І. Чайковського.

В першу половину 70-х рр. викладачами та концертмейстерами музичного училища почали працювати, Т.І. Поклад, О.С. Городецький, М.В. Рудь, О.Ф. Бабенко (Олійник), Л.О. Довбиш, Л.М. Сіньковська (нині викладачі загального фортепіано).

З середини 70-х рр. на фортепіанному відділі з’явилась ціла плеяда молодих викладачів та концертмейстерів: Ю.М. Хайкова (Малер), О.С. Бурбас (Лебідь),  Л.М. Альхова,  О.І. Горшков, А.О. Горшкова, Е.С. Ібрагімов, О.Ш. Кересилідзе, Т.К. Сівцова (Кульгачова), А.С. Юрковська, Т.Ю. Вайтулянець (Місько), О.Ю. Федорченко (Місько).

Одним з провідних педагогів камерного ансамблю в цей час був прекрасний віолончеліст Г.А. Баликбаєв. 017

В 1971 році педагогом Херсонського музичного училища став молодий і талановитий піаніст, блискучій джазовий музикант, який, на жаль, дуже рано пішов з життя — О.С. Городецький. І хоча він був викладачем училища досить нетривалий час, саме він у 1976 -1977 рр. першим очолив нещодавно відкритий концертмейстерський відділ.

З 1978 по 1982 рр. новим керівником відділу стає Н.М. Строчан – блискуча виконавиця, талановитий та перспективний педагог, пізніше працювала викладачем концертмейстерського класу в Донецькій консерваторії. А з 2001 р. Н.М. Строчан  працює в Київській національній  музичній академії ім. П.І. Чайковського концертмейстером  видатного скрипаля  Б. Которовича.

Саме в ці роки в музичному училищі з’являються концертмейстери Л.М. Воронько, яка зараз є викладачем циклової комісії «Загальне фортепіано», та Є.О. Красних., який успішно працював на відділі близько 15 років.

В 1983 році керівництво концертмейстерським відділом прийняв чудовий, талановитий піаніст і викладач О.І. Горшков.  Саме в цей час класи  концертмейстерства та камерного ансамблю було об’єднано. Таким чином, в Херсонському музичному училищі з’явилася нова циклова комісія, яку  О.І. Горшков успішно очолював до 1995 року.

В 1990 році під його керівництвом в межах училища було організовано конкурс концертмейстерів.

З другої половини 90-х рр. завідуючими цикловою комісією  концертмейстерського класу та камерного ансамблю були О.С. Бурбас (1995 – 1997 рр.) і Т.К. Сівцова (1998 — 2000 рр.). Саме Т.К. Сівцова створила «Клуб концертмейстера», на засіданнях якого виступали О.К. Шевелюк (віолончель) — один з провідних викладачів класу концертмейстерського ансамблю,  дует Н.П. Левченко (скрипка) і О.В. Дреля (фортепіано) — блискучого виконавця та педагога, концертмейстера обласної філармонії.

В 2001 році керівництво цикловою комісією «Концертмейстерський клас та клас камерного ансамблю» прийняла та очолює по сьогоднішній Е.В. Васильєва Вона кожен рік проводить звітні концерти відділу, які мають велику    популярність    у мешканців міста. Періодично Елеонора Василівна надає методичну допомогу викладачам музичних шкіл міста та області. Е.В. Васильєва працює концертмейстером ансамблю скрипалів, з найкращими студентами бере участь у конкурсах та концертах.

Справжніми ветеранами відділу можна по праву вважати Ю.М. Гуглій та М.Л. Вигоднер.

008 - копияЮлія Михайлівна Гуглій здобула спеціальну музичну освіту у м. Ставрополі (Росія) у класі викладача Г.В. Стройлової. У Херсонському музичному училищі працює з 1958 року. З самого початку своєї педагогічної діяльності Юлія Михайлівна працювала концертмейстером в класах викладачів  К.К. Федорової, Н.Б. Фізделя Н.О. Дзевіонтковської, Ю.М. Зимовця, Л.І. Бабак, О.А. Мостовик, також була концертмейстером академічного хору училища.

Працювала вона і як педагог відділу загального фортепіано, підготувала багато талановитих учнів. Зараз Ю.М. Гуглій є концертмейстером у класі викладача Т.І. Волгірєвої (циклова комісія «Хорове диригування»).

За 40-річний період своєї натхненної праці в Херсонському музичному училищі Юлія Михайлівна зарекомендувала себе як чудовий і досвідчений спеціаліст, вона завжди працює плідно та із задоволенням.

019Марія Львівна Вигоднер після закінчення з відзнакою Ростовського музичного училища (відділи «Фортепіано» та «Теорія музики») приїхала до батьків у м. Херсон.

З 1958 року почала працювати на літфаку  (секція музики та співу) і за сумісництвом у музичній школі – десятирічці, викладала спеціальне фортепіано та музично–теоретичні предмети.

020

З 1964 року Марія Львівна працює в Херсонському музичному училищі концертмейстером, викладачем загального та спеціального фортепіано.З відкриттям  Обласної дитячої музичної школи, яка існує на базі училища вже понад 10 років, М.Л. Вигоднер була провідним викладачем спеціального фортепіано.

Марія Львівна Вигоднер не тільки досвідчений концертмейстер і педагог, але й яскрава, творча людина, справжній ентузіаст своєї справи. За 50 років творчої діяльності має багато грамот та відзнак від адміністрації ХМУ та обласного управління культури.

В 70-ті рр. XX ст. почали свій педагогічний шлях в Херсонському музичному училищі Н.М. Власюк, Л.В. Альхова та Е.С. Ібрагімов

022Надія Маркелівна Власюк (Бурова), випускниця Херсонського музичного училища (клас викладача О.І. Зінченко.), після закінчення Одеської державної консерваторії ім. А.В. Нежданової повернулася до рідного міста, до рідного училища, в якому працює з 1973 року. Багато років Надія Маркелівна була викладачем на відділі спеціального фортепіано, її учні закінчили консерваторії України та країн СНД. З 1998 року Н.М. Власюк працює на відділі концертмейстерства та камерного ансамблю.

Надія Маркелівна відрізняється дуже відповідальним і чуттєвим ставленням до своїх обов’язків, з нею дуже комфортно себе почувають і колеги, і студенти відділу.

023Енвер Савтарович Ібрагімов народився і здобув музичну освіту у м.Баку (Азербайджан). Після закінчення Бакінської спеціальної музичної школи при консерваторії, а потім і Бакінської державної консерваторії (клас викладача А.Д. Абдулаєва) приїхав в м. Херсон, і з 1976 року працює в музичному училищі. Енвер Савтарович викладав спеціальне та загальне фортепіано, працював провідним концертмейстером на відділі духових та ударних інструментів в класах педагогів В.В. Павловського, Л.І. Лисенка.

Е.С. Ібрагімов як концертмейстер неодноразово був відмічений грамотами на конкурсах виконавців на духових інструментах в різних містах України, де студенти займали призові місця.

024 З 1977 року працює в Херсонському музичному училищі його випускниця Лідія Вікторівна Альхова (клас викладачів Т.В. Лобанової і Д.Г. Бучинського). Закінчивши у 1965 році училище з відзнакою, вона продовжувала навчання на педагогічному факультеті Челябінського державного інституту культури, який теж закінчила з відзнакою. Під час навчання Лідія Вікторівна н025абуває досвіду, працюючи концертмейстером інституту культури в класі симфонічного диригування, театру опери і балету та педагогом ДМШ №1 м. Челябінська.

Після повернення до м. Херсона Л.В. Альхова продовжує свою трудову діяльність в рідному музичному училищі, працює на відділі спеціального фортепіано, концертмейстером в класі постановки голосу Г.С. Грищенко, Т.Л. Провоторової, Н.В. Лелеко і останні роки в класі  Д.Б .Ємельян.

026Вже протягом багатьох років Лідія Вікторівна разом зі студентами бере участь у різноманітних вокальних конкурсах, на яких її концертмейстерську майстерність було відмічено дипломами та грамотами. Це, насамперед, Всеукраїнський конкурс ім. О. Петрусенко, який щороку проводиться в Херсонському музичному училищі. Концертмейстерську майстерність Л.В. Альхової було також відмічено на вокальному конкурсі ім. А. Солов’яненка в м. Донецьку та на конкурсі «Синяя птица» в  м. Сімферополь. Неодноразово Л.В. Альхова разом зі студентами вокального відділу брала участь в регіональному конкурсі «Музична Таврія», який щорічно проводиться у Херсонському державному університеті.

027Ще одним досвідченим представником відділу концертмейстерства та камерного ансамблю є Ірина Іванівна Савіна.Закінчивши спочатку Південно–Сахалінське музичне училище, а потім Владивостокський інститут мистецтв у класі викладачів  Ю. І. Гриншпуна (учня професора Ленінградської консерваторії П.О. Серебрякова) та Н.А. Токарєва (учня  Л. Оборіна). З 1970 року Ірина Іванівна працювала педагогом та концертмейстером спочатку в Південно–Сахалінському музичному училищі, а пізніше у музичному училищі та інституті мистецтв м. Владивосток.

Ось майже 30 років вона сумлінно та старанно працює концертмейстером, успішно виступає зі студентами на державних іспитах, бере участь у звітних концертах струнно–смичкового відділу у Херсонському музичному училищі. Маючи багаторічний педагогічний досвід, два роки  (2002 – 2004 рр).  Ірина Іванівна викладала у Сіпінському університеті (Китай) спеціальне фортепіано, передаючи свій досвід обдарованій китайській молоді.

028Валентина Анатоліївна  Созанська — випускниця Уманського музичного училища (клас викладача І.І. Пінчук.) та Одеської державної консерваторії ім. А.В. Нежданової (клас викладача А.С. Алексєєва), яку закінчила в 1986 році з відзнакою. Вона вдосконалювала свою професійну майстерність, працюючи концертмейстером та педагогом спеціального та загального фортепіано в Уманському музичному училищі. З 1991 року Валентина Анатоліївна  працювала у Херсонському музичному училищі концертмейстером в класах викладачів В.І. Герасименка, Л.М. Очаківської, Г.А. Вазіна, М.С. Могілевського, О.Л. Тарсукової,  Н.Б. Фізделя, В.М. Вітрянського. Зараз працює в класі  В.І. Кисіля, В.С. Созанського, С.О. Ширінської.

Концертмейстерська майстерність В.А. Созанської була тричі (2002, 2006, 2008 рр.) відмічена грамотами Всеукраїнського вокального конкурсу ім. О. Петрусенко. В.А. Созанська, як концертмейстер, одержала грамоти і на регіональному конкурсі «Музична Таврія» (2007 р.) та на Всеукраїнському вокальному конкурсі юніорів в м. Ніжин (2008 р.).

Більш молодими викладачами відділу є Т.В. Яценко, М.Г. Могілевська, І.М. Кулініч, О.С. Павленко (Щербіна), які вже добре себе зарекомендували.

029Тетяна Володимирівна Яценко (Нібога), закінчивши з відзнакою у 1991 році Херсонське музичне училище (класи викладачів Л.П. Кльонової) та Харківський інститут мистецтв (клас кандидата мистецтвознавства, доцента Т.Б. Вєркіної), повернулася працювати в рідне училище на відділ концертмейстерства та камерного ансамблю.

Тетяна Володимирівна з самого початку зарекомендувала себе як працелюбна та відповідальна особистість, тому в 2000 – 2001 рр. її було призначено виконуючою обов’язки зав. відділом коннцертмейстерства та камерного ансамблю.

Зараз вона успішно працює концертмейстером у класах викладачів В.М. Олексія та Ю.Р. Халілаєва, а також веде клас концертмейстерства у студентів спеціального фортепіано.

031Марина Генадіївна Могілевськавипускниця Донецького музичного училища 1986 року (клас викладача В.Б. Мєдвєдєвої) та Донецької консерваторії 1991 року (клас викладача В.О. Самохвалова). Після закінчення — починає працювати педагогом в Таврійському ліцеї мистецтв м. Херсона, а також викладачем та концертмейстером на кафедрі інструментального виконавства факультету культури та мистецтв Херсонського Державного Університету.

А з 2003 року Марина Генадіївна —  концертмейстер Херсонського музичного училища на відділах оркестрових народних інструментів (клас викладача О.А. Новаковської), духових інструментів (клас викладача  Д.Я. Кратасюка), хорового диригування (концертмейстер академічного хору під керівництвом О.В. Климової).

032

033Творче життя  Інни Миколаївни Кулініч пов’язане з Херсонським музичним училищем з самого дитинства. В 1997 році вона закінчила у Школу педагогічної практики при ХМУ по фортепіано (клас викладача С.З. Біглової), а в 2001 з відзнакою закінчила училище (клас викладача Т.К. Сівцової). Зараз Інна Миколаївна – провідний концертмейстер на відділі. Паралельно з роботою вона успішно навчається на III курсі Сімферопольського факультету Донецької державної музичної академії ім. С. Прокоф’єва.

034Олена Сергіївна Павленко (Щербіна) студентка заочного відділення Донецької державної музичної академії (клас доцента І.Д. Залевської), також є випускницею Херсонського музичного училища (класи викладачів О.Ю. Федорченко та Л.С. Фролової). Нещодавно вона повернулася в рідне училище, де почала свій трудовий шлях як концертмейстер.

Важливу роль в роботі циклової комісії відіграють солісти – ілюстратори: Г.С. Грищенко, М.Т. Дядченко, Ю.О. Блюмберг, Т.Л. Провоторова, Т.К. Сівцова, Х. Г. Ширінський, С.О. Ширінська.

Пізніше відділ поповнився новим поколінням співаків-ілюстраторів – Д.Б. Ємельян, В.С. Созанським, а нещодавно — артисткою обласної філармонії Т.І. Григор’євою.  Серед солістів–інструменталістів неодмінно треба відмітити В.М. Олексія,  Ю.В. Баширова, В.Є. Городецького, О.Є. Моргуненко, В.В. Кратасюк, Н.П. Левченко, Т.Г. Євнопулос,  О.А. Захоженка, Н.І. Жовніренко.

Зараз їм на зміну прийшли та успішно працюють на відділі О.Д. Жовніренко,  О.Є. Лаєвська, В.О. Сергєєв. 

035Олександр Дмитрович Жовніренко – викладач концертмейстерського відділу з 1993 року. Закінчив у 1977 році Запорізьке музичне училище, у 1982 році – Саратовську консерваторію в класі доцента В.І. Вітмана Олександр Дмитрович набув великого досвіду, працюючив Херсонському камерному оркестрі, квартеті Херсонської обласної філармонії, артистом і диригентом оркестру Херсонського музично–драматичного театру.

О.Д. Жовніренко дуже відданий своїй справі та рідному відділу, він весь час перебуває у творчому зростанні та пошуку, працює над поновленням репертуару і удосконаленням виконавчої майстерності.

036Ольга Євгенівна Лаєвськавипускниця фортепіанного відділу Херсонського музичного училища 1969 року (клас викладача Л.Г. Поліводи). Після закінчення у 1975 р. Донецького державного музично – педагогічного інституту (відділ хорового диригування) набула великого педагогічного досвіду, працюючи з 1971 по 2002 рр. викладачем по класу фортепіано в ДМШ № 1 м. Херсона.

У Херсонському музичному училищі працює зовсім недавно (з 2007 р.) ілюстратором-вокалісткою, постійно приймає участь у всіх концертних заходах училища.

037В’ячеслав Олександрович Сергєєввипускник духового відділу Херсонського музичного училища 1994 р. (клас викладача Є.П.  Довбиша) і Київської державної консерваторії ім. П.І. Чайковського 1999 року. Після закінчення навчання деякий час був асистентом кафедри музики ХДУ, а потім, як і багато інших викладачів, повернувся працювати у рідне училище ілюстратором-гобоїстом на відділі.

Завдяки виконавській майстерності цих музикантів випускники училища кожен рік показують високі результати на державних іспитах з концертмейстерського класу та камерного ансамблю. Треба відзначити, що в останні роки випускні екзамени з цих предметів проходять під аплодування публіки.

У 2007 році на державних виступах всі студенти, без виключення,  одержали з концертмейстерського класу та камерного ансамблю відмінні оцінки. Все це свідчить про те, що на відділі працюють висококваліфіковані викладачі та справжні професіонали.

Неможливо пригадати  і назвати прізвища всіх студентів, які за роки існування класів концертмейстерства та камерного ансамблю приймали участь у всеукраїнських і регіональних конкурсах. Тому згадаємо тільки зовсім нещодавній успіх. У цьому навчальному році камерний дует студенток IV курсу Ю. Усачової (клас викладача О.Є. Моргуненко) та А. Наконечної (клас викладача Л.П. Ілліч–Рєзнікової) став дипломантом конкурсу камерних ансамблів у м. Житомирі. А наприкінці березня на I відкритому Всеукраїнському фестивалі – огляді концертмейстерської майстерності студентів – піаністів музичних училищ ім. Л. Гінзбург в м. Одесі студентка III курсу А. Рибіцька (клас викладача Т.К. Сівцової) зайняла почесне III місце.

Відділ «Концертмейстерський клас і камерний ансамбль» – молодий та перспективний.  Він оновлюється завдяки новим поколінням концертмейстерів, які набувають виконавського досвіду у стінах рідного училища поруч з такими досвідченими викладачами, як Ю.М. Гуглій, М.Л. Вигоднер, Н.М. Власюк, Л.В. Альхова, І.І. Савіна, Е.С. Ібрагімов, В.А. Созанська. Викладачі відділу перебувають у постійному творчому розвитку та пошуку,  здобуваючи нові перемоги.