Хорове диригування

 

008

Відділ «Хорове диригування» — один з найстаріших навчальних підрозділів музичного училища. Етапи його діяльності відображають шлях історичного розвитку професійного хорового співу на Херсонщині. Назва спеціальності «Хорове диригування» виникла значно пізніше (вже в повоєнній історії  училища), а з початку славетного шляху – організація та успішна діяльність  зимових регентських курсів та класів, які були відкриті в грудні 1905 року при музичних класах Херсонського відділення Російського музичного товариства.

Заняття на зимових регентських курсах велися за програмами та навчальними планами Санкт-Петербурзької консерваторії. В переліку обов’язкових до вивчення предметів значилися: елементарна теорія музики, сольфеджіо, гармонія, енциклопедія музики, гра на фортепіано та скрипці, постановка голосу, світський та церковний хоровий спів, «розучування» музичного твору з хором, а також  методика  класного та хорового співу.

Серед перших викладачів були: Я.В. Дюмін (диригування, постановка    голосу), І.В. Павлов (церковний спів), Н.С. Костюшенко (диригування), Г.Я. Яцентковський та І.Є. Борщевський (теоретичні дисципліни). Термін навчання на зимових регентських курсах – 3 роки. У звіті відділення РМТ за 1908 р. було відзначено, що на час відкриття музичного училища відбувся перший випуск слухачів регентських курсів, серед яких – А. Бєлоусов, І. Нєпомнящий, П. Осташко, М. Синєвид. При зимових курсах була створена хорова капела  (першим диригентом її був Я.В. Дюмін) за участю якої проходили всі  концерти музичних класів та музичного училища.

З червня 1906 р. були відкриті літні  трирічні  регентські курси, на яких навчання проводилося впродовж двох місяців (червень, липень).  А в 1908 р. літні регентські курси були перетворені на регентсько-вчительські. На цих    курсах кілька років викладав випускник регентських курсів Петербурзької Придворної співацької капели, викладач класів хорового співу при Московському російському хоровому товаристві – А.М. Астаф’єв.

За період 1905 – 1907 рр. регентські курси (зимові та літні) закінчили понад сотні слухачів. Діяльність курсів була широко відомою не тільки в Херсонській губернії, але й далеко за її межами. Серед слухачів були представники Архангельської, Томської, Ярославської та інших губерній царської Росії.

Серед численних випускників регентських курсів привертає увагу ім’я видатного діяча української хорової культури Михайла Петровича Гайдая  (1878 – 1965 рр.), який закінчив Херсонське музичне училище у 1912 році. Через сім років, в 1919 р., М. Гайдай створив і очолив першу в Україні – хорову капелу, а з 1924 по 1927 рр. – керував хоровою капелою «Трембіта». Останні 23 роки свого життя М.П. Гайдай працював регентом хору Володимирського собору  м. Києва. Крім диригентської діяльності, М.П. Гайдай активно займався композицією. Він – автор численних хорових творів, пісень, романсів, понад 5 тисяч обробок народних пісень різних народів, які населяли Україну.

Регентсько-вчительські курси припинили своє існування у 1917 році.

З 1917 по 1925 рр. хоровий клас та хорові дисципліни  було скорочено.  Відновлення дисципліни «хоровий спів» відбулося в 1925-1926 рр., в навчальних планах, вже тоді, муз. профшколи.

По архівним даним встановлено, що до кінця 20-х років постановку голосу викладав Я.В. Дюмін, диригування — М.Ф. Марценко (1945-1947 рр. — директор ХМУ).

Серед викладачів ХМУ 30-х років вдалося встановити декілька імен: Т. Коробов, В.В. Ніколаєвська (в післявоєнний період працювала на відділі хорового диригування) та П.Г. Стеценко (брат відомого українського композитора — К.Г. Стеценка)

Петро Григорович навчався у славетного українського хорового диригента О.А. Кошиця, який є засновником державної хорової капели України. У Херсонському музичному училищі (технікумі) П.Г. Стеценко працював провідним хормейстером та керівником хорової капели.

У 1937 році був репресований, подальша його доля невідома.

В газеті «Наддніпрянська правда» від 15 січня 1937 р. відзначено, що «…Приємне враження залишив виступ молодої капели, яка працює під керівництвом  Т. Стеценка. …вона майстерно виконувала досить складні вокальні твори з українських опер та народні пісні…»

У повоєнний період  розпочався новий етап в історії  Херсонського музичного училища і відділу хорового диригування. Першим керівником хорового колективу ХМУ цього періоду був його директор — М.Ф. Марценко.Головною метою діяльності відділу було виховання майбутніх диригентів хорових колективів, вчителів музики, а пізніше, з 90-х років, керівників і церковних хорів. Кожен випускник відділу з вдячністю пригадує тих, у кого навчався, здобув високі професійні навички роботи з хором.

Копия (2) длддОдним з перших чудових викладачів-хормейстерів 50-хроків став Микола Васильович Алейніков, досвідчений спеціаліст, талановитий хормейстер, вимогливий і принциповий керівник. Велику увагу він приділяв роботі хорового колективу училища, який вважався одним з кращих в Україні і нараховував більше 100 чоловік.  Енергійний, емоційний диригент-хормейстер, чудовий організатор, Микола Васильович вміло поєднував творчу діяльність, педагогічну справу та адміністративну роботу. Адже на протязі семи років (1949-1956 рр.) він був директором Херсонського музичного училища, а останні п’ять років – завідував відділом хорового диригування. Але коло його професійних інтересів не обмежувалося тільки діяльністю в училищі. Впродовж багатьох років М.В. Алейніков очолював хорове товариство Херсонщини, був невтомним ентузіастом та пропагандистом хорового мистецтва. Серед його випускників — В.І. Кузнєцов, який став керівником хору училища, а згодом і його директором.

Копия (2) юююююжж

В 50-ті роки випускники Одеської державної консерваторії ім. А.В. Нежданової почали працювати на відділі, присвятивши училищу все своє життя.

Копия жджджПерша з них  на відділі почала працювати яскравий хормейстер, високопрофесійний фахівець, мудрий вихователь, ерудована людина – Катерина Кузьмівна Федорова (Волчкова). За 30 років самовідданої праці, з 1952 по 1982 рр, К.К. Федорова виховала  чимало диригентів, які  закінчили різні консерваторії та працюють зараз  диригентами  хорових  колективів, викладачами дитячих шкіл естетичного виховання. Серед її випускників – Ю.М. Зимовець та Ю.В. Чорний, які згодом стали провідними викладачами відділу.

 

 БельгольскийВ 1953 році приступив до роботи талановитий, чуйний музикант, випускник вокального факультету консерваторії Володимир Олександрович Бельгольський (1923 – 1981 рр.).  Декілька років очолював відділ хорового диригування, був керівником хорового класу, а згодом — викладачем сольного співу. Його діяльність — це значний вклад в історію відділу, де він працював майже 25 років.

В  50-ті  –  60-ті  роки   на   відділі   тимчасово працювали А.В. Зотова, О.М. Александрова, В.П. Батраков.

Всі вони були    цікавими творчими особистостями. У 1958 році роботу в училищі розпочав І.К. Шарапов, а  через рік – Н.Б. Фіздель — ветерани Великої Вітчизняної війни, кавалери багатьох нагород.

Копия (2) жджджІван Калинович Шарапов працював на хоровому відділі понад 25 років. За цей час  він очолював відділ, був керівником хору училища.  Він   виховав багато учнів,  серед них – заслужений артист України Ф. Мустафаєв.

Натан Борисович Фіздель майже 40 років був одним з провідних викладачів училища, керівником хору училища понад 20 років. Володіючи великими знанням і Копия юююююжжпрофесіоналізмом хорового диригування свого вчителя –  легендарного К.К. Пігрова, професора Одеської державної консерваторії ім. А.В. Нежданової, він зміг підняти на високий рівень хорове виконавство колективу. З тонким природним чуттям диригента, чудовими організаторськими здібностями, талантом аранжувальника, а також вимогливістю та принциповістю, Натан Борисович невтомно працював над новим репертуаром хору,який охоплював твори класиків та сучасних авторів, над новою якістю звучання хорових партій. Завдяки такій наполегливій праці Н.Б. Фізделя, хоровий колектив Херсонського музичного училища став одним з найкращих серед учбових закладів України. Під його керівництвом хор брав участь в зональних конкурсах в м. Одесі, м. Миколаєві, м. Херсоні.

009 В 1975 р. Н.Б. Фіздель керував великим зведеним хором, що об’єднав кращі хорові колективи Херсонщини на звітному концерті Херсонської області в м. Києві. Він випустив більше 150 фахівців ,серед його вихованців – В. Кузик (Працюк) —  кандидат мистецтвознавства,молодший науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії  ім. М. Рильського НАН України; О. Куракіна – старший викладач Херсонського державного університету, керівник фольклорного ансамблю «Славутянка».

.ю...В 1969 році, до роботи в училищі приступив Володимир Іванович Кузнєцов. Багатогранна, талановита людина, яка чудово поєднала достатньо різні напрямки діяльності – адміністративну, творчу та педагогічну. Випускник училища 1957 р. (клас  М.В. Алєйнікова), В.І. Кузнєцов фактично створив і 12 років очолював Генічеську ДМШ, піднявши навчально-виховний процес в школі на високий   рівень і зробивши її діяльність провідною серед ДМШ Херсонської області. Нині – В.І. Кузнєцов    почесний громадянин м. Генічеська.

Майже 25 років він був директором Херсонськогоддлдмузичного училища (1968 -1993 рр.). Професійний рівень педагогічної роботи викладачів та високий рівень виконавського мистецтва студентів відмічено в  період його керування училищем. Свідченням цього –  численні  успішні виступи та творчі звіти художніх колективів, училища,відмінні результати державних іспитів,  високий відсоток студентів,які поступили до музичних вузів та ін.  В.І. Кузнєцову вдалося створити педагогічний колектив однодумців, кожен з яких — яскрава особистість та прекрасний фахівець.

Складну і насичену адміністративну роботу Володимир Іванович вдало поєднував з творчою та педагогічною. Талановитий диригент, блискучий музикант, він майже 10 років (1972–1981 рр.) керував хором училища, готуючи об’єднаний хор училища для виступів в різних заходах. Вдумливий, чуйний педагог В.І.Кузнєцов виховав багатьох талановитих учнів. Серед його вихованців – керівники дитячих хорових колективів, викладачі шкіл, училищ.

Копия (3) лолололПісля закінчення Одеської державної консерваторії ім. А.В. Нежданової, в 1964 році розпочала свій трудовий і творчий шлях в ХМУ Валентина Макарівна Мілютіна. Ця людина, закохана у свою справу, блискуче поєднала педагогічну і творчу роботу. З 1968 по 1972 рр.- керівник хорового класу, майже 20 років (1981-2000 рр.) — керувала вокальним ансамблем училища. Багато років займалася дитячою музичною педагогікою. З 1979 по 2007 рр. — завідуюча відділом хорового диригування.

Спокійна, витримана, життєво мудра  Валентина Макарівна завжди могла дати необхідну пораду і студентам, і молодим викладачам. Її можна назвати берегинею відділу, тому що вона завжди захищала всіх своєю правотою, направляла на шлях істини життя, вболівала за невдачі і раділа успіхам кожного. Хто спілкувався з В.М. Мілютіною, запам’ятали цю чудову жінку, строгого, але справедливого педагога, прекрасного знавця хорового    мистецтва.

За роки плідної педагогічної роботи В.М. Мілютіна виховала багатьох фахівців, серед яких — викладач нашого училища —  К.В. Григорова, заслужена артистка України Н. Лелеко. Зараз Валентина Макарівна – на заслуженому відпочинку.

 010 011

лололтититЗакінчивши ХМУ (клас — К.К. Федорової) та Одеську державну консерваторію  ім.  А.В. Нежданової, (в 1973 р.), майже 30 років на відділі працював   Юрій Васильович Чорний (1942-1998 рр.). Талановитий співак і диригент він неодноразово виступав з хором ХМУ як соліст. Юрій Васильович був прекрасним педагогом,він підготував викладачів — хормейстерів для дитячих музичних шкіл, керівників  професійних хорових колективів, а також викладав «Хорознавство» курсам теоретиків.

На жаль, Ю.В. Чорний рано пішов з життя. Але його справу як хормейстера продовжив його учень, нині — викладач училища — С.П. Галуненко.

 

Копия (2) лололПісля закінчення Одеської державної консерваторії ім.  А.В. Нежданової, в 1975 р. почала свій шлях педагога талановитий диригент —    Лариса Іванівна Бабак. Вона  прекрасний педагог — методист, довгі роки займалася дитячою  музичною педагогікою. Л.І. Бабак, на базі ДМШ № 4 м. Херсона, організувала дитячий хор «Калинонька», який став лауреатом обласних конкурсів дитячої творчості, завжди був учасником концертних заходів міста. Лариса Іванівна довгий час  працювала в дитячий школі мистецтв «Ювента» м. Херсона. Серед численних випускників Л.І. Бабак в училищі – викладачі ХМУ Т.В. Кіса, Н.Л. Мемон.

012

 

Копия (2) бббббОсвіту в Одеській консерваторії ім. А.В. Нежданової одержав, також випускник класу К.К. Федорової, — Юрій Миколайович Зимовець. Понад 10 років він працював в музичних училищах   м. Братська, м. Тольяті (Росія). В 1982 р. повернувся до м. Херсона, почав роботу в ХМУ на відділі хорового диригування і став керівником хорового класу, з яким працював до 2000 р. Юрій Миколайович — яскрава особистість, педагог, прекрасний диригент з великим досвідом роботи з хоровими колективами.  З 2001 р.  Ю.М. Зимовець – доцент кафедри вокалу та хорових дисциплін факультету культури та мистецтв Херсонського державного педагогічного університету. Його випускники працюють у різних куточках нашої країни, продовжуючи справу свого талановитого вчителя, двоє з них — в нашому закладі. Це – Т.І. Волгірєва та О.В. Климова.

1990 – 2000 рр. стали новим етапом історії відділу. Це період зміни поколінь викладачів, набуття    молоддю педагогічної і творчої майстерності, досвіду навчання та виховання студентів. Всі молоді викладачі відділу – його колишні випускники, які після закінчення консерваторій та музичних академій продовжують традиції відділу і на Херсонщині.

013З 1999 року працює на відділі Тетяна Іванівна Волгірєва, випускниця класу Ю.М. Зимовця та Донецької державної консерваторії ім. С. Прокоф’єва (клас професора П.Г. Добровольського). З вересня 2007 р.  займає посаду завідуючого цикловою комісією «Хорового диригування». Вона успішно поєднує педагогічну роботу  в училиші та обласній дитячий музичній школі, керує хором, веде клас вокалу.

Володіючи гарним голосом, Т.І. Волгірєва    багато і успішно виступає в різноманітних концертах як солістка. В 2005 р. виконала головну партію в  опереті  І. Кальмана «Фіалка Монмартра», прем’єра якої з успіхом відбулася в Херсонському обласному музично–драматичному   театрі ім. М. Куліша. Робота Т.І. Волгірєвої неодноразово була відзначена грамотами та   подяками обласного   управління культури і туризму облдержадміністрації та дирекції училища.

 

климоваПісля закінчення училища в класі Ю.М. Зимовця та Одеської державної консерваторії ім. А.В. Нежданової (клас професора Г.С. Ліознова) з 1999 року працює на відділі Ольга Володимирівна Климова, ерудована, талановита, фанатично закохана в свою справу людина. Як прекрасний диригент, з 2001 р.вона очолила хоровий коллектив училища. В 2007 р. хор, під керівництвом О.В.Климової, брав участь у фестивалі «Від Різдва до Різдва» (м. Дніпропетровськ), де одержав диплом. Новий реперту  хору виявився дивовижно різноманітним: це духовні твори М. Березовського, Д. Бортнянського, А. Веделя, М. Леонтовича, К. Стеценка, П. Чеснокова, Д. Архангельського, Л. Дичко, А. Шнітке, твори доби Ренесансу, оригінальні опуси Г. Свиридова, К. Орфа, Я. Торміса, Р. Нобле та ін. Але особливе місце має безсмертний «Реквієм» В.А. Моцарта, частини якого («Dies irae» та «Lacrimosa») виконуються на концертних виступах разом з симфонічним оркестром училища під керівництвом Д.А. Сірого. Справжнім святом хорового мистецтва стало перше виконання в м. Херсоні літургії М. Леонтовича в січні 2008 року, присвячена 130-річчю з дня народження композитора. Часто духовні твори, що виконуються хором музичного училища під керівництвом О.В. Климової, звучать в церковних соборах міста. Серед досягнень Ольги Володимирівни, як педагога-викладача – це підготовка  випускників  до  вступу в музичні вузи . Зараз всі її учні – студенти музичних академій.

014

Діяльність О.В. Климової неодноразово відзначена грамотами, подяками обласного управляння культури та туризму, міськвиконкому, дирекції училища.

Копия 0727_HormejsterСтепан Павлович Галуненко, закінчивши Херсонське музичне училище в 1989 р. (клас викладача Ю.В. Чорного) та Одеську державну консерваторію ім. А.В. Нежданової (клас професора Г.С. Ліознова) в 1994 р.  Має великий  досвід регентської роботи з хором Кафедрального собору Стрітення  Господнього  УПЦ Київського    патріархату. Ще під час навчання в училищі С.П. Галуненко став лауреатом конкурсу молодих диригентів в м. Миколаєві, 1988 р. З 2006 р. С.П. Галуненко працює викладачем Херсонського музичного училища.

015Тетяна Володимирівна Кіса (Трофімова), вихованка Л.І. Бабак, закінчивши Одеську державну консерваторію ім.  А.В. Нежданової (клас професора В.Н. Луговенко), успішно викладає диригування, багато уваги приділяє курсам хорознавства, методиці музичного виховання в загальноосвітній школі та школі педагогічної практики.

Копия (2) лолололСвій педагогічний шлях в 2003 році розпочала  Наталія Анатоліївна Мемон (Юдіна), випускниця училища (клас Л.І. Бабак) та Донецької державної консерваторії ім. С. Прокоф’єва (клас професора В.Л. Бахарєва).

0733_Grigorova CСеред молодих викладачів відділу — випускниця училища (клас В.М. Мілютіної) – Катерина Володимирівна Григорова (Самойленко). Навчання в Донецькій державній музичній академії ім. С. Прокоф’єва вона успішно поєднала з творчою діяльністю – керівництво хором «Калинонька». ДМШ № 4 м. Херсона та викладання музики в ЗОШ №1 м. Херсона.   Продовжила педагогічну діяльність Катерина Володимирівна викладачем кафедри вокалу та хорових дисциплін факультету культури і мистецтв Херсонського державного  університету. Зараз К.В. Григорова є заст. директора ХМУ з виробничої практики, успішно працює на відділі хорового диригування, виховуючи нове покоління хорових диригентів, а також веде клас вокалу в обласній дитячий музичній школі. Серед її вихованців лауреати обласних та міжнародних конкурсів: О. Кандиба – лауреат ІІ обласного конкурсу вокалістів ім. О. Петрусенко (ІІІ місце); Д. Кардаш – лауреат ІІІ обласного конкурсу вокалістів ім. О. Петрусенко (ІІ місце) та  Ю. Карпова (ІІ місце).

Професійна підготовка та навчання майбутнього фахівця хормейстера неможливо собі уявити без діяльності одного з найстаріших творчих колективів училища — хору та його талановитих прекрасних керівників, справжніх майстрів хорового співу.

Виступи хору завжди були «обличчям» відділу та училища. Завдяки яскравій особистості керівників, диригентів, хор володіє високими професійними виконавськими можливостями. Він виконує різноманітніший репертуар, який охоплює музичні твори  всіх  історичних стилів, різних національних композиторських шкіл,  народної творчості, а з початку 90-х років – і духовні твори.

016

В  1953 році  хор училища під керівництвом М.В. Алейнікова був учасником І республіканського фестивалю молоді України в м. Києві, де став лауреатом, посівши III місце серед хорових колективів країни.

Як переможець  республіканського огляду хорових колективів музичних училищ України, хор ХМУ був удостоєний почесному виступу на могилі Т. Шевченка в м. Каневі (1957 р.).

017

018

Під керівництвом Н.Б. Фізделя, хор училища брав участь у звітному    концерті художніх колективів Херсонської області в м. Києві (1975 р.).

019

Крім хору, в 70-ті роки був створений Н.Б. Фізделем новий творчий  колектив – вокальний ансамбль, яким понад 20 років керувала В.М. Мілютіна,  концертні виступи якого були широко відомі в місті та області. Вокальний ансамбль постійно брав участь в урочистих концертах обласного та міського рівнів. В 1987 р. цей колектив зайняв І місце в конкурсі естрадних колективів навчальних музичних закладів України і виступив в заключному концерті в  м. Києві.

020

Копия бюбюб лоолло

В 1993 році – хор, на чолі з Ю.М. Зимовцем, став дипломантом конкурсу хорових колективів ім. М. Леонтовича (м. Київ).

2007 рік – хор, під керівництвом О.В. Климової, стає дипломантом фестивалю «Від Різдва до Різдва» (м. Дніпропетровськ).

021

Історія діяльності відділу хорового диригування відображає процес становлення і розвитку професійного хорового виконавства на Херсонщині, яке є яскравою сторінкою національного хорового музичного мистецтва. Фактично в училищі склалася херсонська хорова виконавська школа,  яка відома виконавським мистецтвом своїх випускників не тільки в Україні,а і далеко за її межами. Для неї притаманні сплав таланту і майстерності хорового колективу,атмосфера високої творчості, невтомність пошуку і високі творчі досягнення. Так було і так буде завжди.